Kosovalı Arnavutlar, milli gün için bıyık bıraktı

Arnavutluk'un bağımsızlık günü için Kosova'daki Arnavut gençler bıyık bıraktı.

Kosovalı Arnavutlar, milli gün için bıyık bıraktıDünya

Arnavutluk'un bağımsızlık günü için Kosova'daki Arnavut gençler bıyık bıraktı.

Arnavutluk'un bağımsızlığının 102. yıldönümü için bıyık bırakan Kosovalı gençler, başkent Priştine'deki Rahibe Teresa Meydanı'ndan İskender Bey Meydanı'na kadar yürüdü ve burada Arnavutluk milli marşını okudu.

Etkinliğin organizatörlerinden gazeteci Milot Hasimja Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "1912 yıllındaki bağımsızlık bildirgesine imza atan liderleri saygı ile anıyoruz. O dönemde çekilden fotoğraflara bakıldığında bu liderlerin tamamının bıyıklı olduğu görülüyor. Bu yüzden biz de bıyık bırakarak bağımsızlık gününü kutluyoruz." dedi.

Meclis-i Mebusa Milletvekili İsmail Kemal ve arkadaşları, Osmanlı Devleti'nin Arnavut tebasının yaşadığı toprakları koruyamaması üzerine 28 Kasım 1912'de Avlonya şehrinde bağımsızlık ilan etmişti. Bildirgeye imza koyanlar arasında Kosovalı Arnavutlar da vardı. Fakat bir yıl sonra toplanan Londra Konferansı'nda Kosova, Arnavutluk'ın dışında bırakılmıştı.

28.11.2014 15:02 - [221119]- CİHAN

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.