Kadir Gecesi anlamı ve Kadir gecesi okunacak dualar

Kadir Gecesi nedir ve Kadir Gecesi 2015 ne zaman idrak edilecek? İşte Bin Aydan daha önemli Kadir Gecesi Anlamı, Kadir Gecesi Duası, Kadir Gecesi Mesajları, Kadir Gecesi Önemi ve hakkında tüm detayları...

Kadir Gecesi anlamı ve Kadir gecesi okunacak dualarGüncel

Ramazan Ayının son günlerini yaşarken Heyecanla beklenen günlerden birtanesi de Kadir Gecesidir. Günahların af edildiği insanların isteklerinin yerine geldiği Mübarek Ramazan Bayramı'nın yaklaşıldığını müjdeleyen Mübarek Kadir gecesi bu sene (2015) 13 Temmuz Pazartesi akşamını 14 Temmuz Salı gününe bağlayan geceye geceye denk geliyor. Yani 13 Temmuz 2015 tarihinde Kadir Gecesini ihya edeceğiz. Allah hepimizin ibadet ve dualarını kabul etsin. İşte Kadir Gecesi ile ilgili tüm detaylar...
 

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Önemi ve Anlamı Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Kadir Gecesi Duası (Yazılı ve Video) İçin Tıklayın!

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları 2015 İçin Tıklayın!

Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın yirmi yedinci gecesi. İslâm"da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur"ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre vardır. Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

 
“Doğrusu biz Kur"ân"ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. “ (Kadir sûresi, 97/ 1-5)

 
Bu sûrenin inişi hakkında değişik rivâyetler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

 
Bir kere Rasûlüllah (s.a.s) Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûresini indirmiştir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).


Bu geceye Kadir gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır.


a) Kur"ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

 
b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.


c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ"nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

 
d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

 
e) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü"mine selam verirler.

 
Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan"ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan"ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” (Buhârî, Leyletü"l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

 
Zir b. Hubeyş diyor ki, Übey b. Ka"b'a sordum: Kardeşin Abdullah b. Mes"ud: “Yıl boyunca ibadet eden Kadir gecesine isabet eder” diyor, dedim.

Übey b. Ka"b dedi ki: “Allah İbn Mes"ud"a rahmet eylesin. O, insanların Kadir gecesine güvenmemelerini istemiştir. Yoksa Kadir gecesinin, Ramazanda, Ramazanın da son on günü içerisinde yirmi yedinci gecesinde olduğunu biliyordu” dedi.

 
“- Bunu neye dayanarak söylüyorsun, Ey Ebü"l-Münzir (Übey b. Ka"b'ın lakabı)” dedim. Übey;

 
“- Ben bunu Rasûlüllah (s.a.s)"in bize haber vermiş olduğu alametle söylüyorum ki, o da, “o gün güneş şuasız olarak doğar” dedi (Müslim, Sıyam, 220).

 
İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar:

 
Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat mü"minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah"a ibadet ve taat içerisinde olmalar]. sağlamaktır. Mü"minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmelidir. Ebû Hüreyre (r.a)"ın rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:


“Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah"tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir, 1).

12.07.2015 15:36 - [209885]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Güncel Haberleri

En Güzel Cuma Mesajları 2018 Sözleri

Müslüman Alemi için haftanın en önemli günü şüphesiz Cuma Günleridir. Müminler Cuma günü yaptıkları ibadetin çok daha fazlasını yapıp Allahın rızasını kazanmaya çalışırlar. Bu önemli günde Müslümanlar diğer Müslüman kardeşlerinin Cuma günlerini Cuma Günü Mesajları ile kutlarlar. İşte En Güzel Cuma mesajları sayfası...

  • 27 Haziran Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıkla Öğren!
  • HDP mitingindeki patlamayla ilgili ilk resmi açıklama