Hilmi Özkök: Darbeye teşebbüs yönünden dedikodular duyuyordum

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, yeniden görülmeye başlanan Balyoz darbe planı davasında tanık olarak ifade verdi.

Hilmi Özkök: Darbeye teşebbüs yönünden dedikodular duyuyordumGüncel

Anadolu Adalet Sarayı"ndaki 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlanan duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren olan Hilmi Özkök"e tek tek sanıkların isimleri okundu ve tanıyıp tanımadığı soruldu. Özkök, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Çetin Doğan, Bilgin Balanlı, Ergin Saygun, Engin Alan ve Dursun Çiçek"in de aralarında bulunduğu az sayıdaki sanığı tanıdığını belirtti. Soru üzerine bu kişilerle akrabalığı olmadığını belirtti.

Eski Genekurmay Başkanı Hilmi Özkök, Balyoz Harekat Planı, Oraj, Suga, Sakal, Çarşaf gibi planları, görevi sırasında duymadığını söyledi. Özkök, darbeye teşebbüs yönünden dedikodular duyduğunu bunun da adli makamlara iletilecek nitelikte olmadığını ifade etti.

Mahkeme Başkanı, Çetin Doğan"ın bir ifadesinde, “Özkök bana "çeşitli kıpırdanmalar var, duyumlar geliyor" diye sordu.” dediği hatırlatılan Özkök, “Doğrudur. Doğrudan doğruya kendilerine sordum. Hala da doğru yaptığımı düşünüyorum.” cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı, “Kulaktan dolma dediniz, nereden geliyordu?” diye sordu. Özkök, “Ziyarete gelenler, imzasız ihbar mektubu geliyordu askeriye dışından.” cevabını verdi.

Özkök"e daha sonra sanık ile avukatların sorusu olup olmadığı soruldu. Sanıklar ve avukatlar Özkök"e soru sormadı. Özkök"ün ifadesi 15 dakika sürdü.

YALMAN'IN İFADESİ

Balyoz davasında tanık olarak dinlenen eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, iddia edilen darbe planlarını duymadığını söyledi. Yalman, yeniden yargılama ile tanıklık fırsatı verildiği için mahkemelere teşekkür etti.

Mahkeme Başkanı, “Balyoz, Çarşaf, Sakal, Oraj ve Suga gibi planlardan bilginiz var mı?” sorusunu sordu. Yalman bu soruya cevap vermeden önce, “Bana tanıklık yapma fırsatı veren Anayasa Mahkemesi"ne ve mahkemenize şükranlarımı sunarım. Değerli silah arkadaşlarıma da sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

Yalman"a dava konusu iddia edilen darbe planları ile ilgili neler bildiği soruldu. Yalman, “Balyoz planı ile ilgili istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim bu konuyu. Bu konu ile ilgili bu hareketin engellenmesi hususunda girişimim olmadı.” cevabını verdi. Yalman, Balyoz dışındaki Oraj, Suga, Çarşaf, Sakal gibi planları da duymadığını belirtti. Üye hakimin, “2013 yılında Vatan gazetesine bir demeç vermişsiniz?” demesi üzerine Yalman, “Ben Vatan gazetesine demeç vermedim.” dedi.

Duruşma savcısının “Seminerde yapılan faaliyetlerin raporu geliyor muydu size?” sorusuna Aytaç Yalman, “Bana gelmedi.. 1. Ordu komutanlığında da olabilir kara kuvvetleri komutanlığında da olabilir ama bana gelmedi. Seminerden haberdarım. Semineri ben istedim. Ancak katılamadım. O dönemde siyasi ve askeri yoğunluk vardı. Seminerin yapılması emrini ben verdim ancak gidemedim.” şeklinde cevap verdi. Savcının, “Seminere ilişkin ses kayıtlarını ne zaman öğrendiniz?” sorusu üzerine Yalman, basından öğrendiğini söyledi. Yalman"a avukatlar ve sanıklar soru sormadı. Yalman"ın ifadesi 15 dakika sürdü. Özkök ve Yalman, tanıklığın ardından adliyeden ayrıldı.

BALYOZ SANIKLARI: TANIKLARIN İFADELERİ LEHİMİZE

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nde görülen duruşmada Özkök ve Yalman"ın tanıklığı toplam yarım saat sürdü. Özkök ve Yalman"ın ayrılmasının ardından mahkeme heyeti, sanıklara tanık ifadelerine karşı ne diyeceklerini sordu. Sanıklar, tanıkların ifadelerinin kendilerinin lehine olduğunu vurguladı. Sanıklar, geç de olsa alınan tanık ifadelerinin suçlamaları çürüttüğünü savundu.

Sanıklar, mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyetini ise tanımadıklarını belirterek görüş belirtmedi. Sanıklar bilirkişi heyetindeki isimler için itiraz haklarını saklı tuttuklarını hatırlattı. Daha önceki yargılamada lehlerine olan bilirkişi raporlarının da dikkate alınmasını isteyen sanıklar, bilirkişilere yönelik hazırlayacakları soruları daha sonra ileteceklerini bildirdi.


 

03.11.2014 16:29 - [212202]- CİHAN

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Güncel Haberleri

En Güzel Cuma Mesajları 2018 Sözleri

Müslüman Alemi için haftanın en önemli günü şüphesiz Cuma Günleridir. Müminler Cuma günü yaptıkları ibadetin çok daha fazlasını yapıp Allahın rızasını kazanmaya çalışırlar. Bu önemli günde Müslümanlar diğer Müslüman kardeşlerinin Cuma günlerini Cuma Günü Mesajları ile kutlarlar. İşte En Güzel Cuma mesajları sayfası...

  • 27 Haziran Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıkla Öğren!
  • HDP mitingindeki patlamayla ilgili ilk resmi açıklama