Güçlü: HDP/PKK bütün Kürt gruplarıyla savaştı

Kürt siyasetçisi İbrahim Güçlü, HDP/PKK zihniyetinin bütün Kürt gruplarıyla savaştığına dikkat çekti.

Güçlü: HDP/PKK bütün Kürt gruplarıyla savaştıGüncel

Kürt yazar ve siyasetçisi İbrahim Güçlü, PKK"nin 1980 öncesinde birçok Kürt grubuna saldırarak onları ortadan kaldırdığını belirterek, bu zihniyetin HÜDA PAR"a iftira attığını ve bütün Kürt gruplarıyla savaştığını belirtti.

Son günlerde bölgede yaşanan gerginliklerle ilgili bir makale paylaşan Güçlü, PKK"nin geçmişte birçok Kürt yurtseverini topluca katlettiğini ifade ederek, Kürdistan bölgesinde tek başına hâkim olmayı amaçladığını belirtti.

“PKK, 7-8 Ekim"de birçok insanımızı katletti”

PKK'nin, hükümetle yaptığı çözüm süreciyle Kürt elini güçlendirerek Kürt gruplarına savaş açtığını belirten Güçlü, “PKK, çözüm süreci denilen, ama PKK"yı güçlendiren, PKK"ya Kürt yurtseverlerine, Kürdistan siyasi parti ve örgütlerine daha özgürce ve rahatça ve sınırsızca saldırma olanakları sağlayan tahribat sürecinden sonra da, Kürt yurtseverlerine saldırdı. Özellikle HÜDA PAR"ın kurumlarını tahrip etti ve taraftarlarını öldürdü. PKK"nın bu saldırganlığı, 7-8 Ekim 2014 tarihinde en üst noktaya ulaştı ve zirve yaptı. PKK"nın bu saldırıları sonucu 40 kişiden fazla Kürt insanımız katledildi. Bu öldürülenlerden büyük bir kesimi halktan insanlar, ama bunun yanında HÜDA PAR"lı gençler de öldürüldü.” diye konuştu.

“HÜDA PAR sempatizanı iki kişiyi katlettiler”

HDP/PKK"nin HÜDA PAR üyesi 2 iki kişiyi katlettiğini hatırlatan Güçlü sözlerin şöyle sürdürdü: “PKK"nın, İran KDP"sine saldırısının Kürtlerin gündemini işgal ettiği günlerde: Şırnak"ın İdil İlçesinin Kozluca (Xanikê) köyünde, PKK"lılar tarafından, HÜDA PAR sempatizanı iki kişi daha katledildi. Bu öldürülenler, Mehmet Şerif Şimşek ve Abdulcelil Talayhan"dı. Olayın arkasından "kimin saldırdığı" ya da "kimin olaya sebep olduğu" her zaman ki gibi haklı olarak tartışılmaya başlandı. Ama "güneşin balçıkla sıvanmayacağı" gibi ortada duran bir gerçek vardı. O da PKK"nın herkese saldırabileceğiyle ilgili güçlü karinelerin ve verilerin olmasıydı.”

“Kürt gruplarına HÜDA PAR değil, PKK saldırdı ve saldırıyor”

"Diyelim ki HÜDA PAR PKK"ya saldırdı, peki son günlerde İran KDP"sine de HÜDA PAR mı saldırdı" şeklinde soru soran Güçlü devamla şunları dile getirdi: “12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinden önce, HÜDA PAR mı, Türkiye"deki Kürdistan siyasi parti ve örgütlerinden TKSP"ye, KUK"a, DDKD"ye, KAWA"ya, Rizgarî-Ala Rizgariyê, Têkoşîne, Beş Parçacılara saldırdı?  Yine HÜDA PAR mı Türk Sol siyasi parti ve örgütlerinden TKP"ye, TİKKO"ya, THKPC"ye, TİİKP"e ve ismini hatırlamayacağımız birçok örgüte saldırdı? HÜDA PAR mı, Suriye"deki ve İran"daki Kürdistan örgütlerine sürekli saldırdı ve saldırmaya devam ediyor? HÜDA PAR mı, PKK"nın öldürdüğü aşiret reislerini, ağaları, imamları (meleleri) muhtarları, köylüleri öldürdü? HÜDA PAR mı PKK içindeki binlerce infazı gerçekleştirdi?”

“PKK, Kürdistan"a tek başına hâkim olmak için saldırıyor”

PKK"nin Kürdistan"da tek başına hakim olmayı istediğini kaydeden Güçlü, “HÜDA PAR mı, Kürdistan Başkanının parlamentoya, hükümete, siyasi partilere sunduğu deklarasyonda belirttiği gibi: Kürdistan Federe Devletinin bağımsız devlet olmasını engellemek için iç savaş çıkartmak istiyor? Kürdistan"ı bölmek istiyor? Oysa HÜDA PAR, Kürdistan Federe Bölgesinin bağımsız devlet olmasını açıkça savundu ve ilan etti. Olaylarca ispat edilmiş ve ortaya çıkan verili durum şudur ki: PKK"nın Kürdistan"da tek başına egemen olmak ve diktatörlüğünü kurmak için, kendisine engel kabul ettiği herkese saldırması mutlaktır. Bu veri, Kürdistan"ın bütün parçaları için de geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

“Kürt yurtseverleri PKK saldırılarına karşı durmalıdır”

PKK"nin HÜDA PAR"ı, kuzey Kürdistan"da kendi tekçi egemenliği ve diktatörlüğü önünde engel gördüğü için saldırılara başladığını vurgulayan Güçlü, son olarak şunları söyledi: “12 Eylül 1980 öncesindeki Kürdistan örgütleri gibi onu tasfiye etmek istiyor. PKK/HDP"nin son öldürme olayında da saldırgan ve planlayıcı olduğu karinelerle ortaya çıkıyor. Kürt yurtsever aydınlarının, siyasi parti ve örgütlerinin, sivil demokratik kuruluşlarının, PKK"nın bu saldırısına şiddetle karşı çıkmaları gerekir. Yoksa kendi karanlık geleceklerine, PKK"nın diktatörlüğüne, despotizmine, zorbalığına, vandalizmine imza atmış olurlar.”

05.06.2015 19:05 - [221657]- İLKHA

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Güncel Haberleri

En Güzel Cuma Mesajları 2018 Sözleri

Müslüman Alemi için haftanın en önemli günü şüphesiz Cuma Günleridir. Müminler Cuma günü yaptıkları ibadetin çok daha fazlasını yapıp Allahın rızasını kazanmaya çalışırlar. Bu önemli günde Müslümanlar diğer Müslüman kardeşlerinin Cuma günlerini Cuma Günü Mesajları ile kutlarlar. İşte En Güzel Cuma mesajları sayfası...

  • 27 Haziran Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıkla Öğren!
  • HDP mitingindeki patlamayla ilgili ilk resmi açıklama