Bahçe: Bir taraftan terör örgütü öbür tarafta iktidara yakın sendika fişliyor

Aktif Eğitim Sendikası (Aktif-Sen) Genel Başkanı Osman Bahçe, eğitimdeki kıyımı gözler önüne seren fişlemelere sert tepki gösterdi. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Aktif-Sen üyeleri için ‘çok tehlikeli’ ibaresinin kullanıldığını belirten Bahçe, "Evet sendikamız üyesi tehlikelidir, Kim için? Hırsızlar için, namussuzlar için, vatanı, milleti bir yerlere satmak için uğraşanlar için, yetimin hakkını yiyenler için bizim arkadaşlarımız, gençleri uyuşturucunun kucağına atanlar için çok tehlikelidir. Gü

Bahçe: Bir taraftan terör örgütü öbür tarafta iktidara yakın sendika fişliyorGüncel

Aktif Eğitim Sendikası (Aktif-Sen) Genel Başkanı Osman Bahçe, eğitimdeki kıyımı gözler önüne seren fişlemelere sert tepki gösterdi. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Aktif-Sen üyeleri için ‘çok tehlikeli’ ibaresinin kullanıldığını belirten Bahçe, "Evet sendikamız üyesi tehlikelidir, Kim için? Hırsızlar için, namussuzlar için, vatanı, milleti bir yerlere satmak için uğraşanlar için, yetimin hakkını yiyenler için bizim arkadaşlarımız, gençleri uyuşturucunun kucağına atanlar için çok tehlikelidir. Güneydoğu bölgesinde terör örgütleri askerimizi, polislerimizi fişleyerek terör örgütüne hedef gösteriyor. Diğer tarafta da Şanlıurfa’da bir sendika kendi meslektaşlarını fişleyerek bir yerlere hedef gösteriyor. Biri terör örgütü, biri sendika. İkisi de fişliyor." dedi.

Sendikanın Bursa Şubesi tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü programına katılan Osman Bahçe, eğitimdeki yönetici kıyımı ve fişlemeleri değerlendirdi. Birinci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Aktif-Sen’in, 27 bin üye sayısına ulaştığını belirten Bahçe, ülke genelinde 18 şube ve diğer illerde temsilcilikle eğitime hizmet ettiklerini söyledi. Yönetici atama sistemiyle ilgili değerlendirmelere söyleyecek çok sözlerinin olduğunu dile getiren Aktif-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, şunları kaydetti:

"Normal şartlar altında devlet makamlarına insanların getirilmesinde usul ve esas liyakattir. Devletin koltukları millete aittir ve milletin liyakat sahibi tüm bireyleri, o koltuklardan faydalanma hakkına sahiptir. Kaldı ki eğitim de milli bir mesele olup, siyaset üstü değerlendirilmesi gereken, 75 milyonun kararlara katılmasını zorunlu kılan bir faaliyet alanıdır. Son dönemde okula, camiye, askeriyeye kışlanın girememesine dahil atasözlerine rağmen okullarımız siyasallaştırılmıştır. Birileri kendi siyasi ikballeri adına toplum mühendisliğine soyunup, okullarımızı yarınları kendi istediğiniz şekilde inşa etmeniz için okullardan başlamanız gerekir, onlar da kendi hesaplarına yarınları inşa etmek, kendi istedikleri şekilde inşa etme adına okulların siyasallaştırılması için yoğun adım atmaya başladılar."

"OKULLAR SİYASALLAŞTI"

Üst düzey milli eğitim bürokratları ve il müdürlerinin siyasi kadro olduğunu vurgulayan Bahçe, "Üst düzey makamlardaki isimlerin her siyasi görüş tarafından değiştirilmesi normal olmakla birlikte, son dönemde bu kadrolaşma okul müdürlerine, müdür yardımcılarına kadar geldi. Aslında bunun anlamı şudur; ilçe müdürünü değiştirebilirsin, il müdürünü değiştirebilirsin, sonuçta bunlar tepe noktalardır ve vatandaşta bıçağın kemiğe dayandığı nokta değildir. Okullarda yöneticilere yönelik, yönetici kalmak isteyenlerin iktidar partisinin il ve ilçe teşkilatlarına mahkum olması, iktidara yakın bir sendikanın referansına mahkum olması aslında okullarımızı siyasetin kucağına atmıştır. Milli menfaatlerden öte siyasi menfaatler için çalışan bir yönetici topluluğunu oluşturmaya yönelik atılan adımlardır.

Müdür atamalarında yüzde 83’ü iktidara yakın sendika üyeleri arasından seçildiği ortadadır. Toplam 1 milyon 100 bin milli eğitim çalışanı içerisinde onların payı 300 bindir. Yani 300 bine karşılık yüzde 83, geriye kalan 800 bin kişiye karşılık da yüzde 17’lik pay ayrılmıştır. 'Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa' dedikleri atasözü şu anda cereyan ediyor. Bu okullar, milletin evlatları sahipsiz değil. Meslek örgütleri olarak memleketimizin sahipsiz olmadığını ispat adına okullarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"BİR YANDAN TERÖR ÖRGÜTÜ FİŞLİYOR ÖBÜR YANDAN İKTİDARA YAKIN SENDİKA FİŞLİYOR"

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna yansıyan Şanlıurfa’nın Birecik ilçesindeki okul müdür atamalarına ilişkin fişlemelere sert tepki gösteren Aktif-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, şunları söyledi: "Bakanlığımız, son dönemde fişlemelerle ortaya çıktı. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde kendini bilmez meslektaşımızın kendi arkadaşlarına yönelik olarak yaptığı fişlemeler kamuoyuna yansıdı. İlgili iktidara yakın sendikanın yetkilisi fişlemelerde şu ifadeleri kullandı: ‘Türk Eğitim Sendikası üyesidir, ülkücüdür, değerlendirilmemelidir. Eğitimsen üyesidir, militandır, değerlendirilmemelidir. Aktif Eğitim Sendikası üyesidir, çok tehlikelidir, kesinlikle değerlendirilmemelidir’ şeklinde ifade vardı.

Biz çok tehlikeli ifadesini önemli buluyoruz ve diyoruz ki evet Aktif Eğitim Sendikası üyeleri çok tehlikelidir. Kimler için? Hırsızlar için, namussuzlar için, vatanı, milleti bir yerlere satmak için uğraşanlar için, yetimin hakkını yiyenler için, bizim arkadaşlarımız, gençleri uyuşturucunun kucağına atanlar için çok tehlikelidir. Ama Aktif Eğitim'ciler millet için vazgeçilmezdir, son derece faydalıdır. Anılan fişlemeleri şuna benzetiyoruz; ülkemizin Güneydoğu bölgesinde terör örgütleri askerimizi, polislerimizi fişleyerek terör örgütüne hedef gösteriyor. Diğer tarafta da Şanlıurfa’da bir sendika, kendi meslektaşlarını fişleyerek bir yerlere hedef gösteriyor. Biri terör örgütü biri sendika. İkisi de fişliyor. İkisi de insanımızı, kamu personelini bir yerlere hedef gösteriyor."


24.11.2014 10:06 - [219167]- CİHAN

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Güncel Haberleri

En Güzel Cuma Mesajları 2018 Sözleri

Müslüman Alemi için haftanın en önemli günü şüphesiz Cuma Günleridir. Müminler Cuma günü yaptıkları ibadetin çok daha fazlasını yapıp Allahın rızasını kazanmaya çalışırlar. Bu önemli günde Müslümanlar diğer Müslüman kardeşlerinin Cuma günlerini Cuma Günü Mesajları ile kutlarlar. İşte En Güzel Cuma mesajları sayfası...

  • 27 Haziran Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıkla Öğren!
  • HDP mitingindeki patlamayla ilgili ilk resmi açıklama