3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi Başladı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa"da yapılan ve üç gün sürecek olan 3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresinin açılışına katıldı.

3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi BaşladıGüncel

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa"da yapılan ve üç gün sürecek olan 3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresinin açılışına katıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından organize edilen kongreye Vali İzzettin Küçük"ün yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan, Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, akademisyenler ve şehircilik alanında uzmanlar katıldı.

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Vali İzzettin Küçük, Türkiye"nin bugüne kadar insanlara yaşama sevinci veren, içinde yaşayan insanları yetiştiren; sabahı ayrı, akşamı ayrı insanlara huzur veren şehirler inşa ettiğini belirterek, bundan sonraki dönemlerde de şehir planlamalarında bu anlayışla hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Şehir kurmanın birçok unsuru gerektirdiğini sözlerine ekleyen Vali Küçük: “Şehir kurarken işi birkaç kişiye havale ettik. Bu işin bir felsefesi var. Şehir onlarca bilim ve sanat dalının konusu olan bir alandır. Lezzetin, estetiğin, mimarinin ve fonksiyonelliği bir araya gelmesiyle şehir oluşturulabilir” dedi.

“İyi şehirler kurarsak çağa adımızı söyletiriz” sözüyle konuşmasını sürdüren Vali Küçük; bunu başarmanın şehirlerdeki yaşamı da olumlu etkileyeceğini belirterek bu önemli konuda kongreyi düzenleyen Büyükşehir Belediyesine ve Türkiye Yazarlar Birliğine teşekkür etti.

Şanlıurfa"nın son buluşlarla medeniyetin başladığı bir kent konumunda olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ise: “Maalesef son dönemlerde nasıl insanımızı ihmal ettiysek; yokluk, fakirlik nasıl gençliğimizi ve kültür seviyemizi geriye götürdüyse, şehirlerimizi de üstüne bir şey koyacağımıza geriye götürdü.” şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından kongrenin bugünkü programı öğleden sonra yapılacak üç oturumla devam edecek.

08.03.2015 22:39 - [221655]

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Güncel Haberleri

En Güzel Cuma Mesajları 2018 Sözleri

Müslüman Alemi için haftanın en önemli günü şüphesiz Cuma Günleridir. Müminler Cuma günü yaptıkları ibadetin çok daha fazlasını yapıp Allahın rızasını kazanmaya çalışırlar. Bu önemli günde Müslümanlar diğer Müslüman kardeşlerinin Cuma günlerini Cuma Günü Mesajları ile kutlarlar. İşte En Güzel Cuma mesajları sayfası...

  • 27 Haziran Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıkla Öğren!
  • HDP mitingindeki patlamayla ilgili ilk resmi açıklama